İlişkilerde ‘sosyal medya’ anlayışı

4 1 Oy Ver.
Bu Kullanıcıya Puan Ver

İlişkilerde ‘sosyal medya’ anlayışı

Ben kimim: Ben Elif 35 Yaşındayım. Kocaelin de yaşıyorum. Sosyal medyadan birçok arkadaşım evlendi. Ben de kısmetimi arıyorum. Empati kurmayı alışkanlık haline getirerek hayat felsefesini oluşturmuş, Hayatın ömür boyu devam eden bir öğretim süreci oldugunu bu süreç de herseyin insan için oldugunu idrak etmeye çalışan, hataları ve yanlışları olabileceğini kabul ederek mükemmel olmanın Allaha mahsus oldugunu bilen aciz bir kul.
Ne arıyorum: Düşünebilen, iletişim dilini kullanabilen, insan olabilmeyi başarmış, şahsına münhasır, ayağıyla A harfi yazarken, eliyle Z harfi yazabilme yeteneğine sahip, espriden anlayarak hayatı yaşanılası kılan vs vs.
Görünüm

sosyal medya evlilik, sosyal evlilik, sosyal medya evlilik siteleri
sosyal medya evlilik, sosyal evlilik, sosyal medya evlilik siteleri

Boyum: 171 – 175 cm (67.0 – 68,9 inch)
Ağırlığım: 66 – 70 kg (143.4 – 154.3 lbs)
Hayat
Medeni durumum: Bekar
Ana dilim: Türkçe
Kim ile yaşıyorsun?: Diğer aile ferdleriyle yaşıyorum
Çocuklarım: Çocuklarım yok
Eğitim durumu: Üniversite
1. yabancı dilim: Arapça

İlişkilerde ‘sosyal medya‘ anlayışı_resim

İnsanlardaki ‘sosyal medya iyidir ya da kötüdür’ veya ‘internet ihanetleri artırıyor’ inanışları ne kadar doğru?

Türkiye’de milyonlarca kullanıcıya sahip sosyal medya çiftlerin bir numaralı korkusu haline geldi.

Türkiye’de Facebook kullanıcı sayısı: 32 milyon, Twitter kullanıcı sayısı ise 9.6 milyon. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bekar kadınların yüzde 48’i, bekar erkeklerin de yüzde 38’i ilk görüşme öncesi partnerlerinin Facebook profilini inceliyor. Boşanma davalarında dahi mahkemeye delil olarak sunulan sosyal medyadaki paylaşımları değerlendiren ABD’li ünlü evlilik ve aile terapisti William Jack Hiebert ilişkilerinde ancak tam güveni ve şeffaflığı yakalayabilen çiftlerin mutlu olabileceğini söyledi. İzmir’de, Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde (YÜSEM) eğitimlerini sürdüren Hiebert, “Eşler arasında sosyal medya ağ şifresini paylaşmak istemeyen taraf genellikle ihanet eden taraf oluyor” uyarısında bulundu.

Sosyal medyayı nasıl kullandığınız önemli

ABD’de 40 yıldan bu yana evlilik ve aile terapisti olarak çalışan, adına enstitü kurulan William Jack Hiebert, Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde (YÜSEM) gerçekleştirdiği “Evlilik ve Aile Terapistliği Eğitimi Sertifika Programı” ile psikologlara eğitim veriyor. Son yıllarda çiftler arasında büyük endişe yaratan sosyal medya kullanımının ilişkiler üzerindeki etkisine değinen Hiebert, “Sosyal medya iyidir ya da kötüdür ifadesini kullanmak yanlış. Çünkü esas olarak sosyal medyayı nasıl kullandığınız önemli. Bu tıpkı otomobil kullanmaya benzer. Eğer otomobil banka soymak için bir araç olarak kullanırsanız bu otomobili kötü mü yapar! Bu tür amaçla kullanıldığı için tüm araçları yok etmek ne kadar saçma ise sosyal medyayı da hiç kullanmamak o kadar saçma olur” dedi.

Bir numaralı kontrol aracı

Facebook, Twitter kullanıcılarından oluşan sosyal medyanın ilk buluşma öncesi bilgi edinme aracı haline geldiğine dikkat çeken Hiebert, ABD Rutgers Üniversitesi ve Kinsey Enstitüsü’nde gerçekleştirilen çarpıcı araştırmalardan da örnekler verdi. Hiebert, “Sosyal medya belki başımıza geleceklerden bizi korumuyor ama fayda sağladığı pek çok alan da mevcut. Pek çok ülkede özellikle kişi hakkında bilgi edinme amacıyla sıklıkla kullanılıyor. Yani eskiden bir kişi hakkında bilgi sahibi olmak için çevremizdeki kişilerden yardım alırken şimdi neredeyse tamamen internetten faydalanıyoruz. Hatta ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bekar kadınların yüzde 48’i, bekar erkeklerin de yüzde 38’i ilk buluşma öncesi buluşacağı kişinin Facebook profilini inceliyor. Her yaş grubundan bekar kadınların yüzde 26’sı ve bekar erkeklerin yüzde 27’si ise buluşacakları kişilerin sanal ortamdaki arkadaşlık isteklerini kabul etmeden önce Facebook duvarındaki daha önceki paylaşımlarını siliyor” dedi.

sosyal medya evlilik, sosyal evlilik, sosyal medya evlilik siteleri
sosyal medya evlilik, sosyal evlilik, sosyal medya evlilik siteleri

İnternet araç olarak kullanılıyor

Öte yandan internetin ihaneti artırdığı kanısının doğru olmadığını savunan evlilik ve aile terapisti Hiebert şunları söyledi:

“İnsanlarda ‘internet ihanetleri artırıyor’ şeklinde bir inanış var. Ancak bu doğru değil. Eğer bir ilişkide psikolojik bir çatlama yaşanıyorsa ve taraflar birbirlerinden çok memnun olmamaya başlardılarsa ilişkide bir aralık açılmış oluyor. O boşluğa da ya iş yerinden bir arkadaş ya yemekte tanıştığı bir kişi ya da internet giderebiliyor. Ancak internet ulaşılması daha kolay olduğu için o boşluğu giderici bir araç olarak daha çok kullanılıyor. İnternet sonrasında çiftlerin kendi aralarında halletmeleri gereken başka konuları gündeme getiriyor. Örneğin çiftler birbirlerine ‘sosyal medya ağı şifrelerini vermeli mi vermemeli mi’ şeklinde. Hatta artık bir ilişki başlamadan önce bile ilk konuşulan konu bu oluyor.”

Erkekler farklı düşünüyor

Erkeklerin kadınlara oranla şifre paylaşımını kabul edilemez bulduklarını ifade eden Hiebert şöyle devam etti: “Birçok çift birbirlerini daha yakın hissedebilmek için internet şifrelerine ve telefonlarına bakabilmeleri gerektiğini düşünüyor. Erkekler ise bunu daha çok özel hayata müdahale olarak görüyorlar. Ancak esas olan ilişkiye bakış açısıdır. Bu bir güven sorunuysa bunun giderilmesi için tam şeffaflığın sağlanması şart. Bu güven ve şeffaflık sağlanmadığı sürece sorunlar devam edecektir. Çiftler arasındaki psikolojik yakınlık da çok önemli. Eğer her iki tarafta “Biz birbirimize güvenmek istiyoruz ve bunun için ön koşul olarak da şifrelerimizi bilmek istiyoruz” diyorsa bunun için ortak anlaşmaya varmalı. Ancak eşler arasında bu konuda görüş farklılıkları varsa sosyal medya ağ şifresini paylaşmak istemeyen taraf genellikle ihanet eden taraf oluyor.”

Mükemmel evlilik yok, mükemmel uyum var

Mükemmel evliliğin net bir tarifi olmadığını belirten Hiebert, “Esas olan mükemmel uyum. Çiftlerin her konuda ortak anlaşmaya varmaları ve birlikte çözüm arayışı içine girmeleri çok önemli. Ancak şu da var ki ne istediğini bilmeyen bir insan karşısındaki insandan da ne isteyeceğini bilemeyeceği için ilişkiye çok sağlıklı başlayamaz. Hayatını nasıl geçirmek istediğini bilmek kişinin hem ilişki süresini hem de mutluluk seviyesini artırır. Bunun yaşla da çok ilgisi var. Batı dünyasında yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki 26 yaşından önce yapılan evlilikler boşanmayla sonuçlanma olasılığı çok daha yüksek. Çünkü 20’li yaşlarda vereceğin karar 30’lu yaşlarda vereceğin karardan çok daha farklı oluyor” dedi.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Yeni Mesajlar
Eski Mesajlar En Çok Oy
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Mesajları Görüntüle
05313650820

a bayanlara 05313650820

Halil

Slm ben Halil mersin yas 38 ciddi evlilik arayan bayanlar arasın lütfen niyeti evlilik olan bayanlar arasın 05366029197

Can

Elif tanisslimmi 05421004665

yunus

Merhaba ben Kocaeli de oturuyorum tanışmak isterim

salim

Merhaba ben karabukten salim yaşim 40 bir sicak yuva kurmak istiyorum bir gunluk değil bir ömur boyu mezarakadar benim icki yok kumar yok sigara yok alkol yok kutu alişkanlik yok ben çok citiyim bir evlik istiyorum benle karabukte yaşayacak birini ariyorum vasap varmi varsa vasapa ekle meşaz yaz bek bir tena cocuk olur dul bayanda olur Suyiyeli olur sapon kizlarda olur cep05384277254 cep05384277254 cep053842772 cep05384277254 merhaba cep05384277254

5
0
Mesaj Göndermek İstermisin ? x