Evlenmek İstiyorum

BEKAR OLMAK AVANTAJLARI

0 0 Oy Verme
Bu Kullanıcıya Puan Ver

Tanışalım gezelim

20’li yaşlar deneyim kazandığınız ve olgunlaşmaya başladığınız zamanlardır. Ama bundan sonraki yaşamınıza bekar olarak mı devam etmeli yoksa ciddi bir beraberlik hatta evlilik mi yaşamalısınız sizde karar veremiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Beraber olmak mı, bağımsız yaşamak mı,kendini teslim etmek mi yoksa özgür olmakmı? Yaşanılan olumsuz tecrübeler, hayal kırıklıkları hatta mutsuz bir aile ortamında büyümek bu ikilemi yaşamanıza neden olur.Birçok insan bunun kararını rahatlıkla verebilirken siz hâlâ birçok endişeyi içinizde barındırırsınız.Evlilik değil, ciddi bir beraberlik bile sizi tedirgin etmeye yeterli olur.Uzun soluklu bir ilişkiniz olduğunuzda, ait olma duygusu hoşunuza gidebilir. Fakat bazı noktalarda bu bağlılık kısıtlayıcı olmaya hatta sizi sıkmaya başlayabilir ve kendi hayatınız üzerinde daha fazla söz sahibi olma ihtiyacı duyabilirsiniz. Eğer bekarsanız ve “özgürseniz”,içinde bulunduğunuz bağımsızlık duygusu hoşunuza gidebilir fakat sonrasında bu his yerini yalnız hissetmenize ve biriyle beraber olma isteğine bırakabilir.

Yeni birilişkiye başladığınızda da bağımlı olduğunuzu ve kısıtlandığınız duygusuna yeniden kapılıp yeni bir kısır döngünün içinde bulabilirsiniz kendinizi. Kararsızlık Yaşıyorsanız Eğer hâlâ içinde bulunduğunuz durumdan emin değilseniz ikilemlerin içine düşmeniz çok normal. Bir birliktelik yaşamadan önce ayrılığı düşünüyor ya da bir evlilik yaşamadan önce boşanmayı düşünüyorsanız bu aslında sizin korkularınızın da bir göstergesidir.Oysa özgürlük ve bağlılığı bir arada yaşayabilirsiniz.Temelinde saygı, adalet, dürüstlük ve güven olan bir ilişki yaşadığınızdada hem özgürlüğü tadabilir hem de aitlik duygunuzu tatmin edebilirsiniz. Birlikteliği ya da evliliği kısıtlayıcı bir durum gibi görmemeniz ve bakış açınızı genişletmeniz gerekir.Bu noktada empati kurmak, isteklerinizi birbirinize açıkça söylemek ve zaman zaman birbirinizi yalnız bırakmak bir ilişkide yapmanız gereken en önemli şeyler.

İşte her iki durumda da yaşayacağınız avantajlar ve dezavantajlar listesi:

BEKAR OLMAK AVANTAJLARI

1-Kendinizi keşfetmek ve geliştirmek, yani kendiniz olmak için yeterli özgürlüğe sahipsinizdir.

2-Fedakarlık yapmak zorunda kalmazsınız. İstediğinizi yapabilirsiniz. Örneğin;dans dersleri alabilir, İspanyolca öğrenebilir,evinizde kedi ya da köpek besleyebilirsiniz.Ayrıca geride bırakacağınız hiçbirşeyiniz de yoktur. İstediğinizde yeni bir ev,yeni bir iş seçebilir ve farklı bir şehirde yaşamayı bile düşünebilirsiniz.

3- Başka birinde mutluluğu aramak yerine kendi kendinizle mutluluğu elde etmeyi öğrenirsiniz.

4-Çok yönlü ve özgür olabilirsiniz. Her anlamda tam bir donanıma sahip olmak, tek başına rahat bir yaşam sürebilmek ve ayaklarınızın üzerinde dimdik durmak ilerde yaşayacağınız ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyecektir.

5-Mali konularda daha fazla söz hakkına sahipsinizdir. Nereden alışveriş yaptığınız ya da yüksek bir fiyata aldığınız ayakkabı için hesap vermek zorunda değilsinizdir.

6-Her erkekte olan horlama, yorganı çekmeve tıraş takımlarını lavaboda bırakma gibi sinir bozucu durumlarla karşı karşıya kalmazsınız.

7-Kız arkadaşlarınıza ve ailenize daha fazla vakit ayırabilirsiniz. İhmal ettiğiniz ve size destek olan kişilerle ilişkilerinizi düzene sokma şansınız da olur.

8-Dışarıya rahatlıkla çıkabilir ve yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Bunun içine olası erkek arkadaşlarınızı da ekleyebilirsiniz.

9-Eve geldiğinizde yemek yapmak, çamaşır yıkamak, evi toplamak gibi zorunluluklarınız olmaz.. İstediğiniz zaman bunları yapabilirsiniz.Üstelik en önemlisi gömlek ütülemekten artık yorgun düşmezsiniz.

DEZAVANTAJLARI

1-Kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Özellikle etrafınızda o kadar çift varken ve aileniz artık biriyle birlikte olmanızı isterken.

2-Bunu başarısızlık olarak değerlendirebilirsiniz ve bu konuda kendinizi acımasızca eleştirebilirsiniz. Gerçekten sorun haline getirdiğinizde depresyona bile girebilirsiniz.

3-Bekar olduğunuz için etrafınızdaki adaylar arasında bir tercih yapmakta zorlanabilirsiniz.Ama uzun süre bekar kalırsanız ve ince eleyip sık dokursanız, elinize geçen fırsatları değerlendiremeyebilirsiniz.

4-Flört etmek bir sürüklenmeye sebep olabilir.Kadınlar ve erkekler sürekli farklı şeylerin peşindedirler. Kadınlar kendilerini anlayan,güvenebilecekleri bir erkek ararken;erkekler ise rahat bir ilişki yaşayabilecekleri bir kadın ararlar.

5-Bir çiftin sahip olduğu şeyleri gördüğünüzde üzülebilirsiniz. Birbirini ruh ikizi olarak tanımlayan ve bir ömür boyu birlikte yaşamak istediğini söyleyen bir çifti ya da çocuklarıyla oyun oynayan bir aileyi gördüğünüzde bazı şeyleri kaçırmış hissine kapılabilirsiniz.Hatta evlendiğinizde bile bazı şeyleri geç yaşamış olmak sizi yine üzebilir.

6-Sürekli olarak neden bekar olduğunuzu kendinize sorabilirsiniz. Bunu dert edip biran önce yeni birini bulmak umuduyla karşınıza çıkan her erkekle ilişki yaşayabilirsiniz..(Sizin bu halinizi gören potansiyel eş adaylarınıda bu arada kaçırma ihtimaliniz de yüksek olacaktır.)

7-Aileniz ve arkadaşlarınız rahatsız edici yorumlarıyla canınızı sıkabilirler. “Tam sana uygun bir çocuk buldum” diyerek çöp çatanlığa bile başlayabilirler.

 

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Mesajları Görüntüle
0
Mesaj Göndermek İstermisin ? x