Bayan arkadas ilanlarıEvlenmek İstiyorumYabancı Bayan Arkadas AraYabancı Bayanlar

Ciddi durust bir evlilik yapacak es ariyorum

5 2 Oy Verme
Bu Kullanıcıya Puan Ver

Merhaba , ismim Ozge yasim 24 anne ve babamla beraber kaliyorum , Makedoniya da yasiyorum Radovis ilcesinde ,
Duzgun . guvenebilir bir beyfendi ile tanismak amacim ciddi durust bir evlilik yapmak .
Ciddi olan Beyler bana Whatsapptan ulasabilir : 003727078635 Ararsan konuşabiliriz..

Ciddi durust bir evlilik yapacak es ariyorum
Ciddi durust bir evlilik yapacak es ariyorum

Ciddi durust bir evlilik yapacak, es ariyorum

Merhaba , ismim Ozge yasim 24 anne ve babamla beraber kaliyorum , Makedoniya da yasiyorum Radovis ilcesinde ,
Duzgun . guvenebilir bir beyfendi ile tanismak amacim ciddi durust bir evlilik yapmak .
Ciddi olan Beyler bana Whatsapptan ulasabilir : +00 0046766923324Evlilik Ve Kader

 

“Evlilik ve Kader” kavramı kültürümüzde oluşmuş anlamıyla lafız olarak Kur’an’da geçmemekle birlikte bu kavramla anlatılmak istenen muhteva insanlık tarihiyle birlikte insanların gündeminde olmaya devam edegelmiştir.

 

Âdem’e secde etmeyen İblis, Allah’ın emri konusunda işlemiş olduğu hatadan tövbe etme yerine “Beni yoldan çıkarmana karşılık…” (Araf,16) diyerek suçu Allah’ın üzerine atmıştır. Müşrikler de İblis’n yolundan giderek “Rahman dilemeseydi biz putlara tapmazdık…” (Zuhruf, 20) demişlerdir. Zaten problem de kader’in, Allah’ın dilemesi mi yoksa bilgisi mi olduğu meselesinde yatmaktadır.

Evlilik kadermidir

Ehl-i Sünnet âlimleri kader konusunu işlerken genelde Allah’ın ilmine vurgu yaptıkları halde kaderi Allah’ın ezeli iradesi olarak tarif ederler. En azından önemli bir kesimi bu görüştedir.

 

Nakledilen ve sahih olarak kabul edilen bazı rivayetlerimizde de bu husus anlatılmaktadır. Mesela bir rivayette deniliyor ki Hz. Musa Âdem’e: “İşlediğin suç sebebiyle insanları sıkıntıya soktun (yani onların cennette olmayıp bu dünya hayatında imtihana tabi tutulmalarına neden oldun” demiş bunun üzerine Hz. Âdem cevap olarak: “Beni ne diye kınıyorsun! Ben dünyaya gelmezden önce Allah o suçu işlememi takdir etmişti (bazı rivayetlerde yazmıştı)” demiştir.

Evlilik kader midir?

evlilik kader midir; Söz konusu rivayetlere göre Peygamberimiz: “Böylece Âdem, Musa’ya karşı delil getirmiş ve onu susturmuştur” demiştir. (İmam Malik, Muvatta’, Kader 1; Buhari, Kader 11, Enbiya 21; Müslim, Kader 13-15; Tirmizi, Kader 2). Rivayetler arasında kısmi farklılıklar var ama hepsinde Hz. Âdem işlemiş olduğu suçu kadere yüklemektedir.

 

Eğer bu rivayetler doğru ise Hz. Âdem’in kendisini savunması ile yukarıya alıntıladığımız müşriklerin kendilerini savunmaları arasında ne fark vardır? Acaba Allah yazdığı için mi Âdem o suçu işlemiş yoksa işleyeceği için mi onu yazmış?

 

Bir de Kur’an’a bakalım: Allah Âdem’le Havva’ya, şeytana uymamaları konusunda kendilerini uyardığı halde ağaçla ilgili yasağı niçin çiğnediklerini sorduğunda: “Rabbimiz! Kendimize zulmettik; bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen, kaybedenlerden oluruz,” (7 A’raf 23) demişlerdir.

Evlilik kadermi

evlilik kadermi Eğer hadisçilerin dediği gibi söz konusu rivayetler sahih ise niçin Kur’an’da Hz. Âdem’in sözüyle bu rivayetlerdeki sözü arasında bir zıtlık var? Çünkü Kur’an’da Hz. Âdem suçu kendisinin işlediğini itiraf ederken bu rivayetlerde suçu kaderin yani Allah’ın takdirinin dolayısıyla Allah’ın üzerine atıyor? Allah hem takdir edip yazacak ve Âdem de takdir edip yazdığı için suçu işleyecek ardından bundan dolayı Allah onu cezalandıracak, hangi adalete sığar? Oysa Allah insanlara zulmetmeyeceğini Kur’an’da taahhüt ediyor.

evleneceğimiz kişi kader mi

evleneceğimiz kişi kader mi? Yüce Allah kitabında: “Yeryüzünde size isabet eden hiçbir musibet yoktur ki daha önceden bizim yazmış olduğumuz bir kitapta bulunmasın. Bu Allah için çok kolaydır.” (Hadid Sûresi, 22) buyurmuyor mu denecek olursa? Evet, öyle buyuruyor ama gelen musibet insanın ceza yahut mükâfat göreceği ameli değil ki. İnsanın ceza yahut mükâfat göreceği ameli, gelen musibet karşısında takınacağı tavırla alakalıdır.

 

Bu ayetle ilgili meseleyi bir misalle biraz daha açalım:

 

Birevlilik.com Yayalar için yeşil ışık yandığı bir sırada yayalar geçmeye başlıyor. Kırmızı ışık yeşil ışık dinlemeyen biri hızla yayalar arasına dalıyor ve yayalardan birine feci bir şekilde çarpıyor. Adam öyle bedeni hasara uğruyor ki kelimenin tam anlamıyla bir musibet. Olay bu adam için bir kader; önceden takdir edilmişti, yazılmıştı ve başına geldi. Ziyaretine gelen arkadaşları onu teselli ederken de tam cebriyeci bir üslupla: “Allah’ın takdiri, sabret” türü sözler söylerler. Bundan sonra söz konusu musibetle o kişinin sorumlu olacağı amel başlıyor; ya sabredecek ve hayatına devam edecektir yahut Allah’a isyan ederek: “Beni mi buldun! Ben sana ne yapmıştım ki başıma bu musibeti getirdin, artık sana kulluk etmiyorum..” türü söz ve davranışlarda bulunacaktır.

 

Işık falan dinlemeyen ve trafik kurallarına uymayan sürücü açısından ise mesele Allah’ın takdiriyle izah edilmez. Çünkü Allah kendisine “trafik kurallarına uyma, insan hayatını hiçe say” dememişti. Olay kendisinin dikkat etmesi gereken yerde dikkatsizliği, serkeşliği ve iradesiyle gerçekleşmiştir. Allah takdir edip belirlediği ve yazdığı için bu suçu işlememiş aksine, kişi bu suçu işleyeceğini için Allah bu suçu önceden yazmıştır.

 

Kısacası bu kişinin suç işleyeceğini Allah biliyordu ama belirleme ve sebep olmayla Allah’ın bir ilgisi yoktu. Sürücüye karşı takınılacak tavır tam hürriyetçi bakışını taşıyan bir tavır olacak ve yaptığından dolayı hem bu dünyada hukuk yoluyla, ahrette de Allah tarafından cezalandırılacaktır.

 

Yukarıda naklettiğimiz Hz. Âdem ve Hz. Musa ile ilgili rivayette anlatılan kader anlayışını destekleyecek başka rivayetler olduğu gibi aksi anlam çıkarılacak rivayetler de vardır.

 

Aslında bizi bu rivayetlerden ve mezheplerin yahut âlimlerin söylediklerinden daha çok kendini dindar hisseden kimsenin kader konusundaki algısıdır ve ne yazık ki algı, yazılanların başa geleceği, iman ve hidayetin nasip işi olduğu şeklindedir.

 

Atasözlerimiz ve günlük konuşmalarımızda kullandığımız deyimler algının belirttiğimiz şekilde olduğunu göstermektedir.

 

İki yazıyla kaderin Allah’ın ilmiyle ilişkisi, insanın iman edenlerden mi yoksa inkâr edenlerden mi olacağını Allah’ın belirleyip belirlemediğini, bu gibi hususları önceden bilip bilmediğini, ilgili ayetlerin nasıl anlaşılması gerektiğini vs. gibi konuları ele alıp kader konusuna son vereceğiz.

 

evlilik kadermidir, evlilik kader midir, evlilik kadermi, evleneceğimiz kişi kader mi, evleneceğimiz kişi kaderimiz mi,?

Abone ol
Bildir
guest
15 Yorum
Yeni Mesajlar
Eski Mesajlar En Çok Oy
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Mesajları Görüntüle
Ugur05068475837

Konyadan ciddi bayan arkadas arıyorum Selam konyadan bekarım 29 yasım 172 boyum 68 kilom esmerim ciddi 05068475837 tanısmak isteyen kızlar

.Ciddi Evlilik

Merhaba ömrümün geri kalanını
beraber mutlu mesut olabileceğim cidddi dürüst mezara kadar
hayat yoldaşım olacak güler yüzlü sıcak kanlı cana yakın kalbi yüreği tevazuyla yeşermiş Allahtan korkan bir hanım efendi ile mutlu
bir evlilik kurmak için
sizde benim gibi ciddiseniz benimle iletişime geçebilirsiniz terciyim türkiye türkiyeden yaşıma uygun 45 orta yaş olgun saygılı oturaklı hanım efendi tercimdir hayat çok kısa onun için geriye kalan ömrümüzü âşkla sadakatle taçlandıralım aşkımızı sevgimizi mutluluk ikimizin olsun
lütfen ciddi dürüst olun
Telf.İrtibat 0031645178100

Ciddi Evlilik

Merhaba ömrümün geri kalanını
beraber mutlu mesut olabileceğim cidddi dürüst mezara kadar
hayat yoldaşım olacak güler yüzlü sıcak kanlı cana yakın kalbi yüreği tevazuyla yeşermiş Allahtan korkan bir hanım efendi ile mutlu
bir evlilik kurmak için
sizde benim gibi ciddiseniz benimle iletişime geçebilirsiniz terciyim türkiye türkiyeden yaşıma uygun 45 orta yaş olgun saygılı oturaklı hanım efendi tercimdir hayat çok kısa onun için geriye kalan ömrümüzü âşkla sadakatle taçlandıralım aşkımızı sevgimizi mutluluk ikimizin olsun
lütfen ciddi dürüst olun
Telf.İrtibat 0031645178100

Tekin

Hollandadan Slm ciddi iseniz tanisip yuva kuralimi saygilar size nasil ulasabilirim Acaba lutfen cevap 0031645995053

Kamil coşkun

Merhaba kamil coşkun bekar yaş 41 yuva kurmak istiyorum ömür boyunca evlenmek istiyorum cevap yaz gelsin 05358795644 tanışmak görüşmek konuşmak istiyorum seninle sevgili olmak Malatya merkez cevap yaz wapsat cept numarası at adres ciddi düşünüyorum cok güzelsin Rabbım ömür boyunca evlenmek istiyorum cevap yaz gelsin

Ugur05068475837

Selam konyadan bekarım 29 yasım ciddi tanısmak isteyen bayanlar arasın 05068475837

Aynalıtahir_37

Merhaba özge hanım ismim mert sizinle tanışmak istiyorum numaram 05416958247 watsaapım açık beklıyorum

mertemre 0546 578 18 22

sohbetimin güzel oldugu söylenir arayışım asla cinsellik degil YAŞ BOY TAKINTISI OLMAYAN HER YAŞTAN KIZLAR ARAYABİLİR TAKINTISI OLANLAR LÜTFEN ARAMASIN İstanbul- Üsküdar Beykoz Ümraniye Kadıköy Maltepe Pendik ve Sarıyer civarı takıntıları olmayan HER YAŞTAN KIZLAR arayabilir (195 boy-89kğ elagöz siyah saçlı bekarım istemezseniz konuşmayız asla pişman olmazsınız istanbul dışındakiler ve EVLİLER lütfen aramasın  0 5 4 6 5 7 8 1 8 2 2 özele açıktır

Tekin

Hollandadan Slm ciddi iseniz tanisip yuva kuralimi saygilar oh_olsun@hotmail.com 00905076138522

Tekin

Lütfen cevap yazar misin senın telefonu nu herkes bu numara yazıyor benı ekle ara tsk senı Hollanda ya götür Cem 00905076138522

15
0
Mesaj Göndermek İstermisin ? x